ارسال رایگان با کسب 10 امتیاز از خرید
 • گونه شناسی اندیشه منجی موعود

کتاب گونه شناسی اندیشه منجی موعود

کتاب گونه شناسی اندیشه منجی موعود، اثر علی موحدیان عطار و.. ، در بازار نشر ایران، توزیع شده است. این کتاب توسط انتشارات نشر ادیان ، به چاپ رسیده است. این کتاب به تیراژ 1,000 جلد، در قطع و اندازه‌ی وزیری، در سایت ایده بوک قرار دارد.
قیمت: 140,000 64%

50,000

فهرست

 • پیش گفتار
 • ۱. مقدمه: کلیاتی درباره اندیشه منجی موعود (علی موحدیان عطار)
 • ۲. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در آیین زرتشتی (سید سعید منتظری، مصطفی فرهودی)
 • ٣. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در آیین هندو (صادق ابوطالبی)
 • ۴. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در آیین بودا (ابوالقاسم جعفری)
 • ۵. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در ادیان چینی (محمدعلی رستمیان)
 • ۶. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در یهودیت (اسدالله آژیر)
 • ۷. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در مسیحیت (مهراب صادق نيا)
 • ۸. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در قرآن و سنت نبوی (محمدحسن محمدی مظفر)
 • 9. بازتاب مهدویت در تاریخ
...
 • سیاسی اسلام (مهدی فرمانیان)
 • ۱۰. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در مذاهب اهل سنت (مهدی فرمانیان)
 • ۱۱. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در عرفان و تصوف اسلامی (محمد نصیری)
 • ۱۲. گونه شناسی اندیشه منجی موعود در تشیع (محمد جاودان)
 • ۱۳. جوهره مهدویت (علی موحدیان عطار)
 • نتایج ( علی موحدیان عطار)
 • نمایه
ارسال فوری در تهران تضمین امنیت خرید اصالت کالا ارسال به تمامی نقاط ایران

مشخصات کتاب

نویسنده: علی موحدیان عطار و.. ویرایش: -
مترجم: - تعداد صفحات: 502
انتشارات: نشر ادیان وزن: 650
شابک: 9789648090666 تیراژ: 1000
اندازه : وزیری سال انتشار

معرفی کتاب

موعودگرایی را می توان از فراگیرترین باورها در میان ادیان مختلف برشمرد.
این کتاب حاوی سیزده پژوهش از اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب می باشد که در آن با التزام به معیارهای تحقیق علمی و پرهیز از هرگونه جانبداری و با استناد به مدارک موثق، به واکاوی گونه شناسی اندیشه ی منجی موعود در آیین زرتشتی، آیین بودا، ادیان چینی، یهودیت، مسیحیت، تشیع، اهل سنت و ... می پردازد. این کتاب زمینه را برای شناخت وجوه امتیاز، افتراق و اشتراک موعودگرایی شیعه از سایر موعودگرایی ها فراهم می آورد.

مقدمه

مقدمه کلیاتی درباره اندیشه منجی موعود
اندیشه نجات موعود - که در بیشتر موارد با باور به موعودی نجات بخش و شخصی ( انسانی) قرین است - از فراگیرترین اندیشه های بشری است. سراغ این اندیشه را، می توان همه جا، از ادیان و فرهنگ های کهن و باستانی تا جنبش های نوپدید دینی، گرفت و معمولا در هرکجا نمونه ای از آن یافت. شاید پس از اندیشه خدا، هیچ فکرتی در میان ابنای بشر چنین فراگیر نشده باشد. البته، این بدان معنا نیست که موعوداندیشی در همه موارد واحد است، بلکه حتی در درون یک دین نیز، با صورت های گوناگونی از این اندیشه روبه رو می شویم؛ اما، کمتر دین و مذهب و ملت و مردمی ... را می یابیم که سر این سودا نداشته و امید نجات و منجی موعودی را، در دل نپرورند.
این حقیقت، دو پرسش را در اذهان برانگیخته است: نخست اینکه، مبدأ یا مبادی موعوداندیشی مردمان چیست و این باور عام از کجا سرچشمه گرفته است؟ دیگر اینکه، گونه گونی و تنوع این اندیشه چیست و تا کجاست؟ به طور منطقی، پاسخ این دو پرسش را، باید پس از مطالعه تفصیلی درباره اندیشه منجی موعود در ادیان طلب کرد؛ اما در این مجال بجاست گونه های موجود یا متصور و نیز نظریات و احتمال های مطرح در این باره را از نظر بگذرانیم، تا ذهن ما حین مطالعه این اندیشه در هر دین و مذهب پاسخ این پرسش ها را رصد کند.
گونه گونی اندیشه منجی موعود در ادیان
موعوداندیشی در ادیان مختلف با ملاحظاتی به گونه های متفاوت تقسیم می پذیرد. برخی از این ملاحظات عبارت اند از: ماهیت موعود، ماهیت وعده، رسالت معنوی یا اجتماعی موعود، دامنه جغرافیایی با جمعیتی رسالت وی، ارمان موعود، نقش کیهان شناختی منجی موعود و نحوه تحقق تاریخی نجات موعود.

پشت جلد

آیا اعتقاد به منجی ای با فرّه ی آسمانی که می آید تا جهان را از داد پر سازد، اندیشه ای فرادینی و جهانی است؟ آیا این باور در همه ادیان به یک میزان دارای اصالت، اهمیت و تأثیر است؟ آیا موعود باوری در همه دینها به یک گونه ظهور و بروز یافته یا گونه ها و تنوعات مختلفی دارد؟ آن گونه ها کدام است؟ اینها پرسش های اصلی این جستار است که همراه با برخی مسائل و موضوعات ضمنی و فرعی در این اثر به پاسخ نزدیک گشته است. برخی ویژگیهای کتاب حاضر عبارت است از: التزام به معیارهای تحقیق علمی و پرهیز از جانبداری، کاربست رویکرد پدیدارشناسانه از سنخ گونه شناختی، استناد به مدارک ... و منابع موثق در هر حوزه دینی، بهره گیری از محققان وارد به کار در هر یک از ادیان مورد بحث.

پیشگفتار

اندیشه نجات و منجی موعود از فراگیر ترین اندیشه های بشری است. شاید بتوان اندیشه نجات و منجی موعود را در ردیف گسترده ترین دلمشغولی های عمومی بشر، همچون اندیشه توحید، تداوم حیات پس از مرگ، و ضرورت ارتباط آسمان با زمین دانست. کمتر قوم و ملت و دینی را سراغ داریم که به نوعی در ارمان نجات و نجاتگری کاریزماتیک سر نکند. اما این اندیشه در هر جا به گونه ای جلوه گر شده است و در عین حال که شباهت بسیاری میان مصادیق مختلف آن قابل تشخیص است، نقاط تمایز فراوانی را نیز می توان یافت. این جستار کوششی علمی است برای شناخت انواع و مصادیق متنوع این اندیشه و میزان اصالت، گستردگی ... و تأثیر آن در ادیان زنده جهان.
مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب به منظور مطالعه و تحقیق در ابعاد مختلف ادیان جهان، و به هدف ایجاد زمینه همگرایی میان حق باوران، و با این فکرت که معرفی ابعاد جهانی اندیشه منجی و نجات موعود می تواند به تقویت این همگرایی مقدس مدد رساند، از سالیانی پیش، به تدوین پروژه ای بزرگ در این خصوص دست بازید، تا شاید کمبود آثاری عالمانه و قابل مراجعه را تا حدودی برآورده ساخته باشد.
اثری که اکنون پیش رو دارید، حاصل طراحی و مدیریت علمی جناب آقای دکتر على موحدیان عطار و تلاش طولانی مدت و سنجیده گروهی از محققان است که هر کدام در حوزه تخصص خویش، بخشی از این پروژه سنگین را به پیش برده اند.
در پایان مراتب سپاس فراوان خود را از مدیر علمی طرح که هوشمندانه و دلسوزانه در همه مراحل طرح هم پای پژوهشگران حرکت کردند و نیز از نویسندگان ارجمند بخش های مختلف که با دقت و امعان نظر، اثری ارزشمند و در خور تحسین ارائه کردند، ابراز می داریم و امیدواریم که این جستار، آغازی باشد برای پژوهش های عمیق تری در این حوزه تخصصی.

نویسنده

مختصری درباره نویسنده

علی موحدیان عطار و..

علی موحدیان عطار و..

آقای دکتر علی موحدیان عطار (متولد ۱۳۴۰ش، اصفهان)، تحصیلات حوزوی خود را در محضر اساتیدی همچون حضرات آیات: محمد تقی بهجت فومنی، مهدی شب‌زنده‌دار و عبدالله جوادی آملی پیگیری کرد. او تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع دکتری کلام با گرایش فلسفه دین و مسایل جدید کلامی تربیت مدرس دانشگاه قم به اتمام رساند. عضویت در انجمن علمی ادیان و مذاهب حوزه علمیه ازجمله فعالیت‌های وی است. او علاوه بر تدریس دروس دانشگاهی به راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌های دانشجویان نیز مشغول است و تاکنون چندین جلد کتاب و مقاله به رشته تحریر درآورده است.

کتاب‌های تالیفی
علی موحدیان عطار. "جوهره مهدویت." : دبیر خانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) ، 1385.
علی موحدیان عطار. "از شک تا یقین." : دانشگاه ادیان و مذاهب، 1387.
علی موحدیان عطار. "مفهوم عرفان." : حوزه علمیه قم، دانشگاه ادیان و مذاهب، 1388.
علی موحدیان عطار. "گونه شناسی اندیشه منجی موعود در ادیان." : دانشگاه ادیان و مذاهب، 1388.

کتاب‌های ترجمه شده
علی موحدیان عطار. "زمینه های بحث فلسفی در ادیان جهان." : مرکز مطالعات‌ و تحقیقات ‌ادیان ‌و مذاهب، 1385.
علی موحدیان عطار. "ادیان زنده شرق." تهران: دانشگاه ادیان و مذاهب، 1390.
کتاب های غیر از تالیف و ترجمه
علی موحدیان عطار. "آیین هندو." : مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب، 1382.
علی موحدیان عطار. "دین سیکها." : دانشگاه ادیان و مذاهب، 1388.

مقالات چاپ شده در نشریات داخلی
علی موحدیان عطار و قاسم کاکایی . "مسئل وجه مشترک در مفهوم عرفان." فصلنامه اندیشه دینی 1، 11 (1383): 1-54.
قاسم کاکایی و علی موحدیان عطار. "کاربردهای مفهومی عرفان." پژوهش های اخلاقی (انجمن معارف اسلامی) -، 2 (1384): 26-43.
علی موحدیان عطار. "ساحتها ابعاد و جوهر تجرب عرفانی." پژوهش های فلسفی 1، 1 (1388): -.
علی موحدیان عطار. "مکتب نیایه." ادیان و مذاهب 1، 1 (1389): -.

همایش‌های داخلی
علی موحدیان عطار. "جوهر معنوی اخلاقی دین مبنایی ضروری برای همگرایی ادیان." کنفرانس بینالمللی گفتگوی ادیان و فرهنگهای آسیایی، تهران.

عضویت در مجامع ملی و بین‌المللی
انجمن علمی ادیان و مذاهب حوزه علمیه، عضو، ملی، 765/10/11، 1111/01/01


دیدگاه کاربران

دیدگاه شما

با ثبت دیدگاه، موافقت خود را با قوانین انتشار دیدگاه در ایده بوک اعلام می‌کنم.

کتاب‌های مرتبط