تنهایی پرهیاهو


وضعیت: ناموجود
امتیاز:
تیراژ: 1000
نویسنده: بهومیل هرابال ویرایش:
مترجم: احسان لامع تعداد صفحات:
انتشارات: بوتیمار وزن: 128
شابک: 9786006938134


  • قیمت -
  •   -
  • سود شما از خرید

    (مبلغ تخفیف)

    -
  • ضمانت اصالت کتاب (نسخه اصلی از ناشر اصلی)

کتاب تنهایی پرهیاهو، اثر بهومیل هرابال، با ترجمه احسان لامع ، در بازار نشر ایران، توزیع شده است. این کتاب توسط انتشارات بوتیمار، به چاپ رسیده است. این کتاب به تیراژ 1,000 جلد، در سایت ایده بوک قرار دارد.

تنهایی پرهیاهو به‌عنوان معروف‌ترین اثر بهومیل هرابال شناخته می‌شود.

میلان کوندرا درباره‌ی هرابال گفته است: «هرابال به‌یقین بزرگ‌ترین نویسنده‌ای است که امروز در سرزمین چک داریم.»

تایمز نیز درباره‌ی این اثر آورده است: «این اثر هرابال تاریخچه‌ی غیررسمی روحیه‌ی تسلط ناپذیر ملت چک و از آن بالاتر، تاریخچه‌ی روحیات انسان در هر کجاست.» 


  • درباره نویسنده کتاب «تنهایی پرهیاهو»:

هرابال از مشهورترین نویسندگان قرن بیستم چک است که در رشته‌ی حقوق تحصیل کرد اما هیچ‌گاه در این رشته فعالیت نکرد بلکه به شغل‌های مختلفی مانند خرده‌فروشی، کار در کارخانه و… اشتغال داشت و این تنوع شغلی موجب رویکرد فرا واقع‌گرایی او در آثارش شد. هرابال همچنین مدت‌زمانی را در کارخانه پرس با کاغذهای باطله سروکار داشته است و این تجربه بستر نوشتن کتاب تنهایی پرهیاهو را برای او مهیا کرد.

هانتا، راوی و شخصیت اصلی کتاب تنهایی پرهیاهو سی‌وپنج سال از زندگی خود را پای دستگاه پرس کاغذ سپری کرده است. او هرروز کتاب‌هایی را که توسط رژیم کمونیست ممنوع شده‌اند و دستور انهدام آن‌ها صادرشده است را از آرواره‌های مکانیکی دستگاه پرس نجات می‌دهد، آن‌ها را به آپارتمان خودش می‌برد و درحالی‌که آبجو می‌نوشد مطالعه می‌کند. با توجه به حجم عظیم کتاب‌های انباشته‌شده در آپارتمانش، همیشه خطر سقوط کتاب‌ها و له شدن زیر آن‌ها را متصور است و مجبور می‌شود برخی از آن‌ها را ببخشد یا بفروشد. او همچنین با زوال کارش روبرو است چراکه در مقایسه با نیروهای جوانی که از آخرین تکنولوژی دستگاه پرس استفاده می‌کنند او دیگر بازدهی در این شغل ندارد.

هرابال این کتاب را در دوره‌ی حکومت کمونیستی چکسلواکی سابق نوشته است و بنابراین می‌توان تنهایی پرهیاهو را استعاره‌ای از سرکوب فرهنگی چک در آن دوره دانست. البته این کتاب چیزی بیش از موضوع سرکوب را به تصویر می‌کشد. اینکه باوجود تمام زشتی‌های دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم؛ چگونه و کجا می‌توان زیبایی را یافت. هانتا نوشته‌های صاحب‌نظران را می‌خواند وزندگی تنها و خالی خود را با سخنان قصار آن‌ها پر می‌کند و ذهن خود را از زیباترین وبرترین نگرش‌ها و نظریه‌ها انباشته می‌کند.

کتاب تنهایی پرهیاهو در مورد عشق به کتاب و فناناپذیری کلمات مکتوب است.

این کتاب همچنین یک اثر کمدی تراژیک است، آنچه در مورد هانتا بسیار برجسته به نظر می‌رسد، فاصله‌ی عمیق رؤیاهای او با واقعیت وجودش است. ذهن او از موضوعات خام و پیش‌پاافتاده به‌سوی مسائل عمیق و پرمحتوا می‌رود. شخصیت هانتا از جذاب‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین شخصیت‌هاست و این تنها یکی از خصایصی است که کتاب تنهایی پرهیاهو را به یک کتاب قوی تبدیل کرده است.


  • منابع: ویکی پدیا، نقد کتاب، ایبنا


گردآوری و نگارش: گروه تامین محتوای سایت ایده بوک

شما هم می توانید در مورد این کتاب نظر دهید.

ثبت نظر

اگر سوالی داری اینجا مطرح کنید.

طرح سوال


کتاب‌های مرتبط