تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران (جلد دوم) 1653


وضعیت: موجود
امتیاز :


نویسنده : حسین محبوبی اردکانی

انتشارات : دانشگاه تهران

سال انتشار: 1397

شابک : 9789640338087

ویرایش : 3

وزن :

تخفیف 3%


  • قیمت مصرف کننده 18,000 تومان
  •   17,460 تومان
  • سود شما از خرید

    (مبلغ تخفیف)

    540 تومان
افزودن به سبد خرید

کتاب «تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران» 3 جلد

اثر دکتر حسین محبوبی اردکانی

این اثر تحقیقی، مبسوط ترین کتابی است که به روش علمی (و بر اساس منابع معتبر متعدد اعم از کتب، مجلات، نسخ خطی، اسناد و مدارک خانوادگی و مهمترین روزنامه ها از زمان امیرکبیر تا حدود دهه ی 40 شمسی) در زمینه ی تاریخ نفوذ و پیشرفت تمدن جدید در ایران به رشته ی تحریر درآمده است.

دکتر محبوبی در این کتاب اطلاعات نسبتا خوب و جامعی از مؤسسات و محصولات تمدن جدید اروپا که از اواسط روزگار قاجارها به ایران رسیده بود به دست داده است.وی تمام تلاش خود را به کار برده تا نشان دهد هریک از مظاهر تمدن جدید (اعم از تربیتی، نظامی، فنی و ... ) چه زمان، توسط چه کسی و با چه انگیزه ای وارد ایران شده و چگونه گسترش پیدا کرده و با چه مشکلاتی روبرو بوده است.

جلد اول این کتاب به بیان چگونگی تشکیل و پیدایش مدارس جدید، چاپخانه ها و روزنامه  ها پرداخته .

جلد دوم به چگونگی تأسیس بانک، بلدیه، نظمیه، ثبت احوال، ثبت اسناد، بیمه، تلگراف، پست، گمرک و راه آهن اختصاص یافته.

و جلد سوم به چگونگی شکل گیری حمل و نقل هوایی، تلفن، رادیو، صنایع پارچه بافی، نفت، قندسازی، آتش نشانی و آب و برق اشاره داشته است.

قسمتی از متن کتاب: «ناصرالدین شاه به تقلید از سازمانهای اروپایی اقدام به تأسیس تشکیلات پلیس کرد. وی در این راستا از پادشاه اطریش برای تربیت قشون کمک گرفت و افسر اطریشی بنام کنت دومونت فورت را با اختیارات کامل مأمور ایجاد پلیس جدید در تهران نمود. افسر کنت در آغاز کار کتابچه ای مشتمل بر اصول وظایف پلیس تنظیم نمود و به عرض شاه رسانید که شا آن زا پسندیده و تأیید نمود اما دستگاه پلیس در کار خود با مشکلات چندی برخورد کرد 1.مخالفت علمای دینی که امر و نهی را مختص خود می دانستند و یا اقلاً در این کار خود را شریک حکومت و در مواردی برتر از آن می شمردند. در این مورد بخصوص بهانه ی آنها برای مخالفت این بود که غیر مسلمان بر مسلمانان تسلط یافته است. 2.لوطیان و داش مشتی ها.....

 

منبع: تیم تامین محتوای ایده بوک

شما هم می توانید در مورد این کتاب نظر دهید.

ثبت نظر

اگر سوالی داری اینجا مطرح کنید.

طرح سوال


کتاب‌های مرتبط

تخفیف
تخفیف
تخفیف
تخفیف
تخفیف
تخفیف